• اسلایدر سوم دانشگاه
 • اسلایدر دوم دانشگاه
 • اسلایدر دانشگاه

مهندسی فناوری الکترونیک صنعتی

 بدون تردید یکی از پایه های پیشرفت امروزین جامعۀ انسانی، الکترونیک و مباحث پیرامونی آن است. در بستر این علم پایه­ ای و بسیار مهم، اختراعات و کارهای بسیاری چهره بسته­است و جنبۀ صنعتی آن نیز عرصۀ بسیار فناورانه و قابل توجهی است.

لوازم الکترونیکی صنعتی نقش مهمی در بهبود کارایی و بهره وری صنایعی مانند انرژی ، حمل و نقل ، نفت ، مواد شیمیایی ، نیمه هادی ، معدن ، کشاورزی و غیره ایفا می کنند. به عنوان شاخه ای از الکترونیک که با کلیدهای الکترونیکی قدرت ، سنسورها ، محرک ها ، مترها ، دستگاه های الکترونیکی هوشمند (IED) ، تجهیزات اتوماسیون ، نیمه هادی ها ، فناوری نانو و غیره سروکار دارد ، تأکید فعلی بر تهویه مطبوع با استفاده از دستگاه های نیمه هادی قدرت در مدرن سازی فناوری صنعت است.

حوزه الکترونیک صنعتی طیف وسیعی از مشکلات ما را پوشش می دهد که باید در عمل صنعتی حل شوند. سیستم های الکترونیکی بسیاری از فرایندهایی را که با کنترل دستگاههای نسبتاً ساده مانند موتورهای الکتریکی ، از طریق دستگاههای پیچیده تر مانند روباتها شروع می شوند ، کنترل می کنند و کل فرایندهای ساخت را کنترل می کنند. یک مهندس الکترونیک صنعتی با بسیاری از پدیده های فیزیکی و همچنین سنسورهایی که برای اندازه گیری آنها استفاده می شود ، سروکار دارد. بنابراین ، دانش مورد نیاز این نوع مهندس نه تنها الکترونیک سنتی بلکه الکترونیک تخصصی است ، برای مثال ، برای کاربردهای پرقدرت. اهمیت مدارهای الکترونیکی بسیار فراتر از استفاده آنها به عنوان محصول نهایی است ، زیرا آنها همچنین سازه های مهمی در سیستم های بزرگ هستند و بنابراین مهندس الکترونیک صنعتی نیز باید از حوزه های کنترل و مکاترونیک آگاهی داشته باشد. از آنجا که اکثر فرایندهای ساخت نسبتاً پیچیده هستند ، یک نیاز ذاتی برای استفاده از سیستم های ارتباطی وجود دارد که نه تنها عناصر مختلف فرآیند صنعتی را به هم مرتبط می کند بلکه برای محیط صنعتی خاص طراحی شده است. در نهایت ، کنترل و نظارت کارآمد کارخانه ها مستلزم استفاده از سیستم های هوشمند در ساختار سلسله مراتبی است تا نیازهای همه اجزای مورد استفاده در فرایند تولید را برطرف کند. این نیاز با استفاده از سیستم های هوشمند مانند شبکه های عصبی ، سیستم های فازی و روش های تکاملی برآورده می شود.

الکترونیک صنعتی

منطقه ای در همه جا که معمولاً به عنوان قطعات الکترونیکی صنعتی شناخته می شود ، دانشگاه های سراسر جهان به طور معمول آموزش عالی در مورد جنبه های مختلف الکترونیک ارائه می دهند. با این حال ، آنها معمولاً بر لوازم الکترونیکی سنتی کم مصرف تمرکز می کنند. در مقابل ، در محیط صنعتی نیاز به وسایل الکترونیکی پرقدرت است که علاوه بر وسایل الکترونیکی کم مصرف که معمولاً برای سیستم های آنالوگ و دیجیتال استفاده می شود ، برای کنترل سیستم های الکترومکانیکی استفاده می شود.

به طور کلی عرصۀ الکترونیک صنعتی، مسائل و مشکلات عدیده ای را پوشش می نهد که باید در زمینه های صنعت حل و فصل شوند. کنترل سیستم های الکترونیکی که از کنترل وسایل ساده و پیش پا افتاده مانند الکتروموتورها تا وسایل پیچیده مانند روبات ها را شامل می شود، همه در این حوزه قرار می گیرد. یک مهندس الکترونیک صنعتی با بسیاری از پدیده­ های فیزیکی سروکار دارد؛ چنانکه از حسگرهای گوناگون برای سنجش این پدیده ها بهره می برد. این مهندس نه فقط به دانش مهندسی های قدیمی تر نیازمند است که باید از مباحث ویژه­ تر الکترونیک نیز سر در بیاورد.

به منظور آشنایی جامع باید یادآور شویم که با مدنظر قرار دادن کلیۀ مطالب پیرامونی این دانش مهم و حیاتی در پنج دفتر به شرح کلیۀ مباحث نشسته است:

 1. مبانی الکترونیک صنعتی
 2. الکترونیک قدرت و موتوردرایوها
 3. کنترل و مکاترونیک
 4. سیستم های مخابراتی صنعتی
 5. سیستم های هوشمند

اهداف الکترونیک صنعتی

الکترونیک صنعتی نقش مهمی در بهبود کارایی و بهره وری صنایع مانند انرژی ، حمل و نقل ، نفت ، مواد شیمیایی ، نیمه هادی ، معدن ، کشاورزی و سایر صنایع دارد. به عنوان شاخه ای از الکترونیک که با سوئیچ های الکترونیکی قدرت ، سنسورها ، محرک ها ، کنتورها ، دستگاه های الکترونیکی هوشمند (IED) ، تجهیزات اتوماسیون ، نیمه هادی ها ، فناوری نانو و غیره سرو کار دارد ، تأکید کنونی بر تهویه مطبوع با استفاده از دستگاه های نیمه هادی قدرت در نوسازی فناوری صنعت است.

این بخش به ارائه فن آوری ها و روندهای نوظهور در بخش الکترونیک صنعتی ، انتشار مقالات تحقیقات اصلی و مروری است. حوزه تحقیقاتی اصلی شامل کاربردهای الکترونیک صنعتی و کنترل ، محاسبه و ارتباطات آن برای غنی سازی سیستم ها و فرآیندهای صنعتی است. همه موارد ارسالی منوط به یک فرآیند بررسی همکار هستند. ما پیشنهادات اصلی مشتق شده از مطالعات تحقیقاتی تئوری و / یا برنامه محور را تشویق می کنیم.

الکترونیک صنعتی

فناوری الکترونیک صنعتی

برنامه الکترونیک صنعتی دانشجویان را برای کار در زمینه توسعه ، نصب ، آزمایش ، نگهداری و تعمیر سیستمهای برقی و الکترونیکی در تأسیسات صنعتی و تجاری آماده می کند. فارغ التحصیلان برای پیگیری مشاغل در زمینه های دیگر مانند ساخت و ساز و توزیع برق نیز آمادگی دارند.

مربیان مهارتهایی را در زمینه های الکترونیک به دانشجویان ارائه می دهند که شامل تئوری و برنامه های DC-AC ، دیجیتال حالت جامد (IC) و مدارهای آنالوگ و سخت افزار و نرم افزار رایانه است. مربیان همچنین آموزش درایوهای حرکتی و کنترل ، سنسورها و ابزار دقیق ، برنامه ریزی و برنامه های میکروکنترلر و سیستم های کنترل صنعتی (از جمله PLC) را ارائه می دهند. دوره ها شامل آموزش های مفید در برنامه های کاربردی آزمایشگاهی است.

دانشجویان سال دوم می توانند آهنگ الکترونیک صنعتی (IE) ، آهنگ ابزار مکانیک (IM) یا آهنگ الکترونیک مهندسی الکترونیک (EET) را انتخاب کنند. IE Track آموزش در کنترل های صنعتی (از جمله PLC) را ارائه می دهد. مسیر اینترنت اکسپلورر بر مهارتهای مورد نیاز برای داشتن یک تکنسین کنترل صنعتی در تولید تأکید دارد.

آهنگ EET آموزش در زمینه الکترونیکی پیشرفته و برنامه نویسی رایانه را ارائه می دهد. آهنگ EET بر مهارتهای لازم برای داشتن تکنسین الکترونیک در مهندسی و ساخت تأکید دارد. آهنگ IM آموزش پیشرفته ای در زمینه نصب ، تعمیر و نگهداری وسایل صنعتی ارائه می دهد. مسیر IM بر مهارتهای مورد نیاز برای داشتن یک تکنسین مکانیک ابزار در ساخت ، تولید و سایر مشاغل صنعتی تأکید دارد.

الکترونیک صنعتی

الکترونیک صنعتی شاخه ای از مهندسی الکترونیک است که به تجارت الکترونیک انرژی می پردازد ، به عنوان مثال تریستورها ، SCR ها ، درایوهای AC و DC ، متر ، سنسورها ، آنالایزرها ، چرخ دنده های تست شده برنامه ریزی شده برای سلول های پشته ، مولتی متر ، ضبط اطلاعات ، انتقال ، مقاومت ، نیمه هادی ، ترانزیستور ، موجبرها ، اسکوپ ها ، بلندگوها ، تابلوهای مدارهای عود کننده رادیویی (RF) ، تایمر ، پیشخوان ها و غیره. این روش ها و روش های مختلف را شامل می شود: سیستم های کنترل ، ابزار دقیق ، مکانیزم و تشخیص ، پردازش سیگنال و اتوماسیون برنامه های مختلف صنعتی. اصلی ترین و مهمترین زمینه های تحقیقاتی الکترونیک صنعتی ، طراحی دستگاه های برقی ، تهویه برق و دستگاه های نیمه هادی برق است.

چشم انداز شغلی

پیش بینی می شود که اشتغال تکنسین های الکترونیک صنعتی به سرعت متوسط ​​برای همه مشاغل رشد کند. افزایش اتوماسیون فرایندهای صنعتی و تجاری باعث ایجاد مشاغل جدید برای این تکنسین ها خواهد شد. موقعیت های بالقوه برای تکنسین های برق-صنعتی شامل برق صنعتی ، تکنسین ابزار ، تکنسین نگهداری سیستم های برق ، تکنسین نگهداری الکترونیکی ، تکنسین کنترل فرآیند و کارآموز برقی است. موقعیت های بالقوه برای تکنسین های مهندسی شامل تحقیقات و توسعه ، تکنسین آزمایشگاه ، تجزیه و تحلیل تجهیزات الکترونیکی و آزمایش ، تعمیر و نگهداری میدان یا تکنسین برنامه نویسی و تکنسین ساخت در زمینه های مختلف آن بخش است. کارفرمایان معمولی شرکتهای مهندسی و تولیدی و شرکتهای سودمند هستند.

الکترونیک صنعتی

تنظیمات کار

تکنسین های صنعتی در همه محیط ها کار می کنند و اغلب به مکان های مشتری سفر می کنند. تجهیزات الکترونیکی / برقی برای صنعت بسیار مهم است بنابراین برنامه های کاری متغیر هستند. تکنسین های مهندسی الکترونیک به طور کلی در یک محل کار ، آزمایشگاه و یا ساخت سایت های تحقیقاتی و توسعه یا بخش های تولیدی صنعت الکترونیک فعالیت می کنند. کار چالش برانگیز و رضایت بخش است.

استعدادها

افرادی که وارد این برنامه می شوند باید مهارت کافی در خواندن ، ترکیب انگلیسی و ریاضیات اساسی را از طریق جبر داشته باشند. بینایی خوب و سلامت جسمی ، مهارت های دستی ، مهارت حل مسئله و مهارت های اساسی روابط انسانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

توانایی های لازم

امکان مونتاژ ، آزمایش ، تحلیل و عیب یابی مدارهای حالت جامد حاوی اجزای گسسته که به عنوان منبع تغذیه و تنظیم کننده ها سیم ، نمایشگرهای حالت جامد ، آمپلی فایرها ، کنترلرهای حرکتی SCR-TRIAC و نوسان سازها هستند. قادر به پیدا کردن و تجزیه و تحلیل دستگاه های نیمه هادی جایگزین با استفاده از برگه های داده و سایر منابع مرجع . محاسبات ، پیش بینی ها ، اندازه گیری ها را انجام داده و ساخت مدار مناسب و آنالیز مدارهای الکتریکی و الکترونیکی را نشان دهید .

پایه ای در استفاده از آنالیز phasor و بردار برای تجزیه و تحلیل مدارهای جریان متناوب داشته باشید . دانش آموز می تواند یک PLC مدولار را پیکربندی کند ، برنامه هایی را با استفاده از I / O گسسته و آنالوگ بنویسد و مشکلات سیستم را برطرف کند تسلط بر انواع مباحث برقی و الکترونیکی از جمله نظریه AC ، واکنش پذیری القایی و خازنی ، رزونانس ، امپدانس ، ترانسفورماتورها ، روش های تولید برق و سیم کشی برق پایه

درک پایانه های اپراتور قابل برنامه ریزی و نرم افزار Human Machine Interface (HMI)

می دانید که چگونه یک ControlLogix PLC را پیکربندی کنید ، برنامه هایی را با استفاده از I / O گسسته و آنالوگ بنویسید و یک پروژه بسازید .

مدارهای دیجیتالی حاوی ، رمزگذار-رمزگشایی ، نمایشگرهای دیجیتالی ، multiplexer-demultiplexers ، پیشخوان ها و ثبات ها را جمع آوری ، تجزیه و تحلیل و عیب یابی کنید.

با توجه به پارامترهای الکتریکی / الکترونیکی آنها ، توانایی رابط خانواده های مختلف مدارهای منطقی با سایر دستگاه های الکترونیکی را داشته باشید.

امکان شناسایی نمادهای دروازه منطق مشترک و اتصال مدارهای واقعی آنها برای آزمایش و تجزیه و تحلیل. عیب یابی مدارهای دروازه منطق به سطح مؤلفه

الکترونیک صنعتی

مشاغل قابل احراز:

 • کارشناس سیستم های الکترونیک
 • کارشناس سیستم های ابزار دقیق
 • کارشناس سیستم های کنترل رایانه ای
 • کارشناس مدارهای مخابراتی و کنترلی
 • تحلیل گر سیستم های میکروپروسسوری

تمامی حقوق برای مرکز محفوظ است.

Template Design:Dima Group
َUA-103088074-1

تبلیغات

کاردانی حرفه ای